Advert lt="Advert" border="0" />
Advert

ULUPINAR, TBMM GENEL KURULUNDA KONUŞTU

AKP Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına dair teklifin 7. maddesi ile ilgili TBMM Genel Kurulunda konuşma yaptı.

  ULUPINAR, TBMM GENEL KURULUNDA KONUŞTU
Bu içerik 2400 kez okundu.

    AKP Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar basın danışmanlığından yazılı bir açıklama yaparak “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından  İlimizde Kozlu Belediyemize Arazöz, Kdz Ereğli Belediyemize Vidanjör, Ormanlı Belde Belediyemize ve Çaydeğirmeni Belde Belediyemize 50 bin TL değerinde çöp konteynırı hibe edilmiştir.  Bu vesileyle Sayın Mehmet ÖZHASEKİ' yi yeni görevinden ötürü tebrik ediyor ve kendisine ve hükümetimize ilimize kazandırılan bu yatırımlardan dolayı teşekkür ediyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız' ın ilimize yaptığı yatırımların İlçelerimize ve Zonguldaklı hemşerilerime hayırlı olmasını diliyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

 ULUPINAR’IN MECLİS KONUŞMASI

   AKP Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına dair teklifin 7. maddesi ile ilgili TBMM Genel Kurulunda konuşma yaptı.

   - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; teklifin 7'nci maddesi üzerine verdiğimiz önerge üzerinde söz almış bulunuyorum. Bu vesileyle, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

   Konuşmamın başında, iki gün önce şehit olan hemşerim Okan Korkut Kardeşime ve bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Kederli yakınlarına başsağlığı diliyorum. Allah sabırlar versin, Allah onlara hayırlı ömürlü nasip etsin. İnşallah, son olur ve bu vesileyle de terörü, teröre destek verenleri kınıyorum, lanetliyorum.

   Değerli arkadaşlar, maddeyle bürokratik işlemlerin kısaltılarak hızlandırılması amaçlanmıştır. Her hususun Kurula gelmesi uzun zaman alabilmektedir. Olumsuzlukların kısa sürede giderilmesi ve sektörde denetimlerin, ön araştırma ve soruşturmaların uzamaması için hızlı bir yapı öngörülmektedir. Aynı şekilde Kurul, lisans ve sertifikaların verilmesi, tadili, geçici olarak durdurulması, iptali ve ön araştırma yapılması hususunda ilgili kanunlar tarafından kendisine verilen yetkilerin bir kısmını veya tamamını ilgili hizmet birimine devredebilecektir. Ayrıca, piyasada faaliyet gösterecek şirketlerin lisans işlemleri de bu maddeyle daha hızlanarak pratik bir yöntem öngörülmektedir.

   Değerli arkadaşlar, buraya çıkınca, Zonguldak Milletvekili olarak enerji üssü Zonguldak'tan da bahsetmek istiyorum. Malumunuz, Türkiye elektriğinin üretimi ve tüketiminin yüzde 7'si Zonguldak'tan karşılanmaktadır. Çatalağzı'ndaki termik santraller -2 tane termik santrali var- Türkiye enerjisinin yüzde 7'sini üretmektedir. Ve yine burada söylendi, Türkiye Taşkömürü Kurumu yüz elli yıldır kömür üretimi gerçekleştirmektedir. 1,3 milyar ton kömür rezervine sahip bir şehirdir. Cumhuriyetin ilk yıllarından bugüne kadar sanayinin lokomotifi Zonguldak olmuştur. İnşallah bu kömür üretimi artırıldığı takdirde Türkiye'nin ihtiyacı olan kömür Zonguldak'tan karşılanabilecektir. Bu kömür, kalori değeri yüksek, koklaşabilir özelliği olan taş kömürüdür ve Türkiye'de Zonguldak'tan başka bir yerde bulunmamaktadır.

   Hükûmetlerimiz döneminde, Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakanken Zonguldak'ta madene inmiştir. Eski enerji bakanımız aramızda, defalarca Zonguldak'a gelmiştir, madene inmiştir. Hatta ramazan ayında bir gelenek hâline gelmiştir, ilk iftarını hep Zonguldak'ta yerin eksi 560 kotunda işçilerimizle beraber gerçekleştirmiştir, kendisine teşekkür ediyoruz. Ve şimdiki bakanımız da yeni yılın ilk gününü, yılbaşını Zonguldak'ta madenci kardeşlerimizle beraber geçirmiştir.

   5 bin işçi ve personel alınmıştır, yeterli değil, norm kadro 14 bin -evet, söylendi- şu anda çalışan sayısı da 9 binlerdedir. Türkiye'nin bu kömüre ihtiyacı vardır. Her şeyden önce, faaliyet gösteren ERDEMİR gibi, KARDEMİR gibi fabrikaların ve termik santrallerin buna ihtiyacı vardır. Bunlar kömürün bir kısmını Zonguldak'tan karşılamaktadır, bir kısmını da yurt dışından getirmektedirler. İnşallah yerli kömür teşvik edildiği takdirde bu tüketilecek kömür Zonguldak'tan karşılanabilir.

   Sadece TTK'ya, Zonguldak'a indirgemek de doğru olmaz. Dönemimizde Zonguldak'ımıza 7 katrilyon civarında kamu yatırımı yapılmıştır. İki tane beldemiz, Kozlu ve Kilimli ilçe olmuştur. Filyos Projesi geçen yılın 19 Martında ihale edilmiştir. 200 milyon civarında bir ödeneği vardır. Yine 200 milyon civarında bir kamulaştırma bedeli de oradaki vatandaşlarımıza ödenmiştir. Havaalanı, dönemimizde açılmıştır. İnşallah önümüzdeki günlerde Zonguldak'ımıza kamu yatırımları sürecektir. İlçelerimizdeki kamu yatırımları tamamlanma noktasına gelmiştir. Zonguldak merkezde stadyumla ilgili çalışmalar, hastaneyle ilgili çalışmalar, TOKİ çalışmaları devam etmektedir.

   5 bin şehidi olan Zonguldak'ımızda inşallah bundan sonra maden kazaları yaşanmaz ve bu kömür yer altından çıkartılarak katma değer oluşturulur, istihdama katkı verilir. Sayın Bakanımız da biraz önce söyledi: "Kurumun kâr etmesi için ve istihdamın artması için de önümüzdeki günlerde çalışmalar yapılacak." dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BAŞKAN SEMERCİ HAKKINDA 2. KEZ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK
BAŞKAN SEMERCİ HAKKINDA 2. KEZ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK
“İMAR İŞLERİ MÜDÜRÜNÜZ HAKKINDA SORUŞTURMA AÇTINIZ MI?”
“İMAR İŞLERİ MÜDÜRÜNÜZ HAKKINDA SORUŞTURMA AÇTINIZ MI?”