Advert lt="Advert" border="0" />
Advert

DEVREK’TE KÜÇÜK ESNAF BÜYÜK MARKETLERE DİRENİYOR...

Devrek’te son yıllarda sayıları hızla artan ve artmaya da devam eden büyük marketler küçük esnafın kepenk indirmesine yol açıyor.

DEVREK’TE KÜÇÜK ESNAF BÜYÜK MARKETLERE DİRENİYOR...
Bu içerik 1803 kez okundu.

 

-Göksel ONBAŞI/ ÖZEL HABER-

 

   Türkiye’nin bir çok yerinde olduğu gibi Devrek’te de, her geçen gün artan büyük marketler yerli küçük esnafı bitme noktasına getirdi. Devrek merkezde sayıları 20 olan bu marketler her geçen gün artıyor. İlçe bulunan 20 büyük marketin açılması yerli esnafı zor durumda bırakırken,  günlük siftah bile yapamayan küçük esnaflar tek tek kepenk kapatıyor.

KÜÇÜK ESNAF ÖNLEM ALINMASINI İSTİYOR

   Marketten ziyade hernevi malzeme satışı yapan bu marketler ilçemizde bir çok esnafı olumsuz etkiliyor. Alım gücü Türkiye genelinde çok güçlü olan bu marketler ile rekabet edemeyen küçük esnaf her geçen gün zarar ediyor. İlçedeki küçük esnaflar belediye ve diğer yetkililerin bu duruma müdahale etmesi gerektiğini, aksi taktirde kısa zaman birçok esnafın kepenk kapatacağını söylediler.

  Devrek merkezde bulunan market sayıları şöyle; A101’in 8, BİM’in 6, ŞOK’un 5 ve Başgimpa’nın 1 şubesi bulunuyor.

PALANDÖKEN: ZİNCİR MARKETLER MANTAR GİBİ ÇOĞALIYOR

  Zincir marketlerin büyük bir hızla çoğalmaya devam ettiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bakkal ve büfe sayısı son 10 yılda yüzde 31 azalarak 240 binden 165 bine düşerken sadece son bir yılda zincir market sayısı yüzde 13 artarak 28 bine ulaştı” dedi. Zincir marketlerin dünyanın hiçbir yerinde bizdeki kadar hızlı artmadığını vurgulayan Palandöken, “Dünyanın hiçbir yerinde zincir marketlerin esnafı bitirecek bir hızda açılmasına izin verilmiyor. Esnafı, AVM ve zincir marketlere karşı korumak amacıyla çıkan Perakende Kanunu en kısa zamanda yeniden düzenlenmeli ve  amacına hizmet eden bir noktaya getirilmelidir. Bu aynı zamanda Anayasanın 173. maddesinde yer alan ‘Devlet esnaf ve sanatkarı koruyucu ve kollayıcı tedbirleri alır’ hükmüne de uygun olacaktır” diye konuştu.

    Gelişmiş ülkelerin, kendi ulusal mağazalarını bile kolaylıkla ve istedikleri yerde açmalarına izin vermediğini belirten Palandöken, "Yabancı menşeli zincir marketler, istedikleri yerde ve kolaylıkla şube açarak mantar gibi çoğalıyor. Batılı ülkeler kendi esnafını zincir marketlere karşı korurken bizim esnafımız her geçen gün marketlerin karşısında eriyip yok oluyor. Buna bir dur diyebilmek için Perakende Kanunu yeniden düzenlenmeli ve market açılması nüfus oranı başta olmak üzere belirli kurallara bağlanmalı” açıklamalarında bulundu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TAKLA ATARAK YOL KENARINA UÇTU
TAKLA ATARAK YOL KENARINA UÇTU
MOTOSİKLET SÜRÜCÜSÜNDEN ACI HABER
MOTOSİKLET SÜRÜCÜSÜNDEN ACI HABER